Atrakcje

DOM WCZASOWY KINGA położony jest w pięknej okolicy i stanowi dobry punkt wypadowy do okolicznych atrakcji.

Naszym Gościom szczególnie polecamy:

 • Zwiedzanie Zamku Dunajec w Niedzicy Zamek w Niedzicy Zamek w Niedzicy zwany Zamkiem Dunajec należy do najcenniejszych w Polsce zabytków architektury obronnej. Powstał w początku XIV wieku po węgierskiej stronie granicy, naprzeciwko polskiej warowni w Czorsztynie. Obecnie mieści się w nim muzeum historyczne, w którego zbiorach znajdują się m.in. dokumenty związane z dziejami zamku i Spisza. Poniżej zamku znajduje się zapora spiętrzająca wody Dunajca. Wszystkie wnętrza adaptowane na cele muzealne i hotelowe z zachowaniem historycznego układu i charakteru – otrzymały stylowe wyposażenie. Nowa funkcja zamku, jego niezwykłe walory architektoniczne i przestrzenne w naturalnym krajobrazie Pienin i doliny Dunajca, przyciągają licznych turystów i gości.Zamek niedzicki najbardziej znany jest z serialu dla dzieci „Wakacje z duchami”. Był on także plenerem do filmu Zemsta, Mazepa oraz serialu Janosik. Istnieje kilka legend na temat Zamku. Jedna z nich mówi, że pod koniec wieku XVIII na zamku i w jego okolicy rezydowali Inkowie uciekający przed hiszpańskimi prześladowaniami. Na terenie zamku mieli oni ukryć skarby. Inna opowiada o nieszczęśliwej kobiecie żyjącej kiedyś na zamku, którą mąż utopił w zamkowej studni. Do dzisiaj w zamku ukazuje się duch Białej Damy.
 • Zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie DW_Kinga_Pieniny_Spisz_noclegi_46   Zamkowe wzgórze objęte ochroną rezerwatową, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Pienińskiego Parku Narodowego. Wiekowe mury przez chwilę przenoszą w świat rycerzy, zbójników i zaginionych skarbów.Ruiny Zamku z XIV w można zwiedzać:

   od października do kwietnia w godz. 10.00- 15.00 z wyjątkiem poniedziałków

  od maja do września w godz.9:00 – 18:00 codziennie.

  Krótka historia Zamku w Czorsztynie: Najstarsze części zamku w Czorsztynie pochodzą z połowy XIII wieku. Zamek z racji położenia przy historycznym trakcie handlowym posiada bardzo bogatą historię. Odwiedzany był przez wiele ówczesnych znakomitości, wliczając w to nawet królów. Bawili tu: Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło (starostą na zamku był sam Zawisza Czarny) oraz Władysław Warneńczyk. Schronienia w zamku szukali husyci, Jan Kazimierz uciekający przed Szwedami, powstańcy Kostki Napierskiego, kozacy i konfederaci barscy.
  Pod koniec XVIII wieku zamek spłonął od uderzenia pioruna i zaczął popadać w ruinę. W końcu XIX wieku zapoczątkowano prace restauratorskie. Prowadzone są one do dziś, obecnie dzięki staraniom aktualnego gospodarza zamku, czyli Pienińskiego Parku Narodowego.
  Do zwiedzania udostępnione są przyziemia Baszty Baranowskiego, zamku średniego i głównego. Z tarasu widokowego rozciąga się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie, Tatry i rezerwat „Zielone Skałki”. Na wzgórzu zamkowym rosną liczne okazy pszonaka pienińskiego – gatunku endemicznego – występującego wyłącznie w Pieninach.

 • Elektrownia wodna w Niedzicy, Jezioro Czorsztyńskie, Obraz Moc Żywiołów w 3D
 • Obraz 3D Moc Żywiołów DSC_0435

 

W bezpośrednim sąsiedztwie Niedzicy, na granicy Pienin Spiskich i Właściwych znajduje się najwyższa w Polsce zapora ziemna o wys. 56 m dzięki której powstał sztuczny zbiornik wodny na Dunajcu – Zalew Czorsztyński. Zapora, której budowa zakończyła się w 1997 roku, miała ogromny wpływ na zmianę krajobrazu Dunajca oraz na charakter otaczających ją terenów. Dostępne do zwiedzania z przewodnikiem są pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel – galeria kontrolna zapory poprowadzona w skale, 50 m pod wodą i nasypem zapory.

Dzieło „Moc Żywiołów„mierzy 34 metry długości i obrazuje zapadniętą strukturę zalewaną wodospadami z odsłoniętymi w głębi turbinami i sylwetkami ludzi, widzianymi z odległości 50 metrów. Najlepszy efekt trójwymiarowości obrazu można uzyskać stojąc w ściśle określonym miejscu, oznaczonym na malowidle.

 • Rejsy statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim  statek na Zaporze Czorsztyńskiej  Po jeziorze Czorsztyńskim odbywają się regularne rejsy spacerowe statkami o nazwie „Biała Dama” na której pokładzie mieści się 45 osób oraz statek „Harnaś” na którego pokładzie mieści się 130 osób. Przystań znajduje się u stóp niedzickiego zamku. Podczas spaceru „na wodzie”można podziwiać góry, ruiny zamku Czorsztyńskiego oraz Zamek Dunajec.

 

 • Spływ Przełomem Dunajca Spływ Przełomem Dunajca Przełom Dunajca w Pieninach to z pewnością jeden z najbardziej malowniczych widoków w całej Polsce. Dunajec to rzeka, która fascynuje, zachwyca oraz przyciąga jak magnes turystów z Polski, oraz zagranicy. Oplatając w niezwykły sposób najwyższe wierzchołki Pienin tworzy fenomenalne krajobrazy. Trasa spływu prowadzi z miejscowości Sromowce Niżne do Krościenka lub w krótszej wersji do Szczawnicy. Spływy organizowane są od początku kwietnia do końca października. Cała trasa spływu to 23 kilometry a jej pokonanie zajmuje około 3 godzin.
 • Baseny termalne     termy-bukowina-basen-na-zewnatrzDla spragnionych ciepła zimą polecamy skorzystanie z basenów termalnych położonych w niewielkiej odległości od schroniska. Nie tylko pozwolą one na zrelaksowanie się i wygrzanie po całodziennym pobycie na nartach, ale również pozytywnie wpłyną na zdrowie.Baseny termalne położone w pobliżu:   Termy Bania w Białce Tatrzańskiej , Termy Bukovina, Termy Szaflary, Gorący Potok w Szaflarach, Aquacity Poprad na Słowacji
 • Wycieczki na Trzy Korony  i Sokolicę  DSC_0009Piesze wycieczki są wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza w Pieninach. Wytyczone szlaki turystyczne nie są zbyt wymagające, i każdy może sobie na nich poradzić. Wyjście w góry daje okazję do podziwiania piękna krajobrazu zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Usytuowanie Schroniska tuż przy szlaku sprawia, że jest idealną bazą wypadową.

  Na Trzy Korony szlakiem żółtym Szlak zaczyna się zaraz przy Schronisku Trzy Korony i wiedzie przez przepiękny wapienny wąwóz Szopczański, aż na przełęcz Szopka (Chwała Bogu). Na przełęczy, aby dojść do Trzech Koron, należy wejść na szlak niebieski i po około 30 min marszu wychodzi się do na jeden ze szczytów Trzech Koron – Okrąglica (982 m n.p.m), na którym znajduje się taras widokowy.

  Na Sokolicę Najdłuższa i najciekawsza trasa – przejście jej gwarantuje że zobaczy się w Pieninach to, co najważniejsze i najciekawsze. Prowadzi przez wszystkie najważniejsze szczyty. Zaczyna się w Sromowcach Niżnych szlakiem żółtym, który na przełęczy Szopka (Chwała Bogu) przechodzi w niebieski, prowadzący na Sokolicę, szczyt z charakterystyczną sosną (747 m n.p.m.) przez Trzy Korony, Górę Zamkową, Bajków Gronik, Czerteź i Czertezik.

Dodaj komentarz